Jak motywować dzieci do utrwalania prawidłowej...
Jak motywować dzieci do utrwalania prawidłowej wymowy w domu?
STAŁA PORA ĆWICZEŃ
Ćwiczenia logopedyczne powinny stać się częścią codziennego rytuału. Jeśli będą kojarzyć się dziecku z innymi codziennymi czynnościami łatwiej je zaakceptuje, np. zawsze po obiedzie lub wieczorem po odrobieniu lekcji.
CZĘSTO I KRÓTKO
Lepiej ćwiczyć krócej, ale kilka razy dziennie, niż raz na tydzień długo. Efekty będą takie, że ćwiczenia nie będą tak nużące, a dziecko będzie nabierało nawyków prawidłowej wymowy w sposób najbardziej naturalny.
NAUKA PRZEZ ZABAWĘ
Wykonuj z dzieckiem pomoce potrzebne do ćwiczeń, rób rysunki do wierszy, korzystaj z każdej okazji żeby poćwiczyć mówienie. Nauka w formie zabawy sprawi, że dziecko polubi ćwiczenia logopedyczne.
NAUKA „PRZY OKAZJI”
Spróbuj wykorzystać każdą sytuację żeby przemycić słówka, ćwiczenia języka lub oddechowe. Ćwiczyć można w każdej sytuacji: w sklepie, na spacerze, kiedy szykujemy kolację, podczas zwykłej rozmowy. Sporo zależy od twojej inwencji.
ĆWICZMY RAZEM
Wykonujmy ćwiczenia razem z dzieckiem. Nie wstydźmy się wykonywać dziwnych min przed lustrem, pozbądźmy się wstydu i pokarzmy dziecku, że gimnastyka buzi i języka to dobra zabawa!
DWIE WAŻNE CECHY
Bądź cierpliwy i konsekwentny! Nie wyśmiewaj dziecka, nie zawsze od razu będzie wszystko robić dobrze. Czasem potrzeba miesięcy, aby efekty były widoczne. To twoja konsekwencja gwarantuje dziecku sukces!
O MOTYWACJI
Motywacja u dziecka nie przyjdzie sama. Chyba, że jesteś szczęściarzem, którego dziecko „samo chce”, to wspaniale! Pamiętaj jednak, że każde dziecko ma kryzysy. Motywację trzeba rozwijać i wzmacniać.
NAGRODY
Za solidną, uczciwą pracę należy się nagroda. Niech to będzie pochwała słowna: „Brawo!”, „Wspaniale!”. Po zakończeniu ćwiczeń może to być, np. naklejka, pieczątka, czy wspólna zabawa. Po uzbieraniu określonej liczy naklejek można dziecku w nagrodę zafundować wyjście do kina, sali zabaw, czy inną formę wspólnego spędzenia czasu.
KONTAKT Z LOGOPEDĄ
Bądź w stałym kontakcie z logopedą, pytaj jeśli nie wiesz w jaki sposób wykonywać ćwiczenie, omawiaj postępy dziecka regularnie.
CZAS
Daj dziecku czas! Każda nowa umiejętność potrzebuje czasu. Tylko systematyczność i wytrwałość pozwala osiągnąć sukces.
Dodaj komentarz